Získať dnes peniaze na naštartovanie podnikania nie je také ťažké, ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Začínajúci podnikatelia túto dilemu riešia pomerne často a nie vždy dôjdu k správnemu rozhodnutiu. Aké konkrétne možnosti má dnes začínajúci podnikateľ, aby vôbec mohol zo svojej firmy vybudovať stabilnú a prosperujúcu spoločnosť?
Úvery na podnikanie – pre koho sú vhodné?
V prípade, ak plánujete investovať predovšetkým na internete, tak s veľkou pravdepodobnosťou zvládnete väčšiu časť investícií pokryť z vlastných financií. Väčšina podnikateľov je však nútená investovať do svojho biznisu hneď na začiatku nemalú sumu financií, ktorú ich vlastné úspory jednoducho nedokážu pokryť. V takýchto prípadoch je určite vhodné preto zvážiť práve úvery na podnikanie, ktoré Vám môžu pomôcť naštartovať Váš podnikateľský plán.
Ak si však veríte, že svoje podnikanie dokážete ufinancovať i s minimálnym množstvom nákladov, je pravdepodobné že úvery na podnikanie by boli pre Vás len akýmsi zbytočnými luxusom podnikania.
Úvery na naštartovanie podnikanie získate aj od štátu
Napriek tomu, že práve z väčšej časti môže za zlé podnikateľské prostredie štát, i ten každému jednému podnikateľovi ponúka pomocnú ruku vo forme pôžičiek na podporu podnikania. Prostredníctvom svojej organizácie na podporu podnikania Slovak Business Agency (SBA) štát poskytuje tzv. mikropôžičky až do výšky 50 000 eur.
O poskytnutie úveru v SBA sa môžete uchádzať len za predpokladu, že zamestnávate menej ako 50 zamestnancov, máte sídlo/miesto podnikania na území Slovenskej republiky a spĺňate definíciu mikro podniku tj. podnikateľ, ktorý zamestnáva menej ako 10 osôb s ročným obratom do 2 000 000 eur alebo v prípade, že máte podnik, ktorý zamestnáva menej ako 50 osôb s ročným obratom menej ako 10 000 000 eur. Účel využitia tohto úveru je prísne stanovený na investičné projekty, či na nákup zásob obchodného charakteru. Priemerná úroková sadzba sa v priemere u SBA pohybuje v rozmedzí 3-5 % p.a. zatiaľ čo doba splatnosti úveru je od 6 mesiacov do 4 rokov s možnosťou odkladu splátok istiny maximálne o 6 mesiacov.
Vyššie úvery na podnikanie získate najvýhodnejšie v banke
V prípade, ak sa rozhodnete do svojej novej, či už zabehnutejšej firmy investovať nemalú sumu financií je na poriadku dňa zvážiť predovšetkým úvery na podnikanie z bánk. Tie sú poskytovaní bez obmedzení a to až do výšky niekoľko stoviek tisíc eur, či v istých prípadoch až do niekoľkých miliónov eur v závislosti od toho, či banka v danom projekte vidí potenciál. V súčasnosti úvery na naštartovanie podnikania, ale i úvery pre zabehnuté firmy ponúka prakticky každá banka, ktorá ich poskytuje buď vo forme úveru alebo výhodnejšie vo forme hypotéky, ktorý však vyžaduje vlastnenie nehnuteľnosti.
Samotné úvery pre naštartovanie podnikania sú poskytované do obmedzenej výšky aj bez nutnosti ručenia avšak za predpokladu, že Vaša firma, či živnosť funguje minimálne jeden alebo dva roky k čomu Vám bude stačiť predložiť daňové priznania za posledné zdaňovacie obdobie alebo za posledné dve zdaňovacie obdobia. Získať pomerne výhodné úvery na naštartovanie podnikania môžete napríklad vo VUB banke, Tatra banke alebo v ČSOB, ktoré majú bohaté skúsenosti s poskytovaním bezúčelových úverov právnickým, ale i fyzickým osobám.
Úvery na naštartovanie podnikania aj v nebankových subjektoch
V prípade, ak Vás odmietnu v SBA alebo v každej bankovej spoločnosti, máte k dispozícií ešte niektoré nebankové subjekty, ktoré taktiež poskytujú úvery pre podnikateľov. Ide predovšetkým o väčšie, ale i špecializované spoločnosti, ktoré tieto úvery poskytujú aj klientom, ktorých by možno banky odmietli, avšak za podstatne nevýhodnejších podmienok. Ak Vám však neprekáža vyššia úroková sadzba za poskytnutie úveru, možno práve nebankové úvery na naštartovanie podnikania budú práve tým, čo hľadáte. Určite si však vopred dôkladne preštudujte zmluvné podmienky pôžičky-