Operatívny leasing

 

Operatívny leasing na našom trhu nie je tak udomácnený ako v iných krajinách, napriek tomu však v posledných rokoch zaznamenal pomerne zaujímavý nárast záujmu zo strany fyzických, ale aj právnických osôb. Čo konkrétne operatívny leasing a pre koho je výhodný?

Operatívny leasing na kúpu auta

Možností ako financovať nové alebo ojazdené auto je hneď niekoľko. V poslednom období na našom trhu je možné bádať znateľný dopyt po tzv. operatívnom leasingu na auto, ktorý na rozdiel od bežné lízingu kryje i celý servis okolo vozidla. Vďaka tomu je pomerne atraktívny nie len pre firmy, ale i pre bežných ľudí, ktorí túto službu využívajú čoraz častejšie i na Slovensku.

Tí oceňujú nie len fakt, že všetky náklady spojené so servisom hradí spoločnosť, ale i to, že leasingové spoločnosti tento druh lízingu poskytujú i na pomerne krátku dobu.  Predovšetkým firmy, tak môžu autá využívať len sezónne, vďaka čomu nemusia zbytočne investovať do vozového parku, ktorí je aj tak po väčšinu roka nevyužívaný.

Operatívny leasing – kto ho poskytuje?

Získať operatívny leasing je dnes podstatne jednoduchšie, čo potvrdzuje i značný nárast ponuky a dopytu o tento produkt na našom trhu. Bežne operatívny leasing poskytujú hlavne rôzne leasingové spoločnosti, ktoré svojím klientom ponúkajú hlavne osobné autá z nižšej cenovej kategórie a taktiež autá na podnikateľské účely, ktoré sú z hľadiska výberu najatraktívnejšie pre čo najširšiu klientelu, čo znamená, že spĺňajú hlavne čo najnižšie prevádzkové náklady a všetky CO2 limity.
Tieto leasingové spoločnosti sú naviac vo väčšine prípadov dcérskymi spoločnosťami bánk pôsobiach na Slovensku, čo je do istej miery zárukou toho, že firma neskrachuje a zmluva medzi klientom a prenajímateľom bude dodržaná.

Operatívny leasing výhody:

  • poskytovaný aj bankami
  • možnosť využívať leasing len počas sezónny
  • vhodný aj pre nepodnikateľov
  • relatívne dobrá dostupnosť
  • v cene mesačnej splátky sú zahrnuté i poplatky za servis

 

Operatívny leasing nevýhody:

  • vyššie mesačné splátky
  • neraz obmedzenie v súvislosti s počtom najazdených kilometrov
  • po uplynutí doby prenájmu je auto stále majetkom prenajímateľa (lízingovej spoločnosti)