americká hypotéka

Americká hypotéka

 

Pojem americký hypotéka je v našich končinách čoraz známejší fenomén.

Tento typ hypotéky nie je klasickým typom hypotekárneho úveru pomocou ktorého väčšina z nás financuje svoje bývanie. Čo však konkrétne tento u nás čoraz väčší fenomén znamená?

 

Americká hypotéka – úver, ktorý je krytý nehnuteľnosťou

Svoje meno tento finančný produkt nedostal len tak pre nič za nič. Pôvodom americký druh bezúčelového spotrebného úveru síce nie je klasickou hypotékou, má s ňou však predsa len niečo spoločné – ručenie nehnuteľnosťou. Práve to, že je klient ochotný ručiť svojím majetkom je pre banku akousi zárukou,  že o svoju investíciu nepríde. Z toho plynú i samotné podmienky, za ktorých banky tento typ úveru poskytujú a to predovšetkým nižšia úroková sadzba, ktorá sa bežne pohybuje v rozmedzí 2-8% (v závislosti od úrokov ECB).

Okrem toho je však americká hypotéka pre klientov atraktívna napríklad i vďaka tomu, že si ju môžete zobrať na podstatne dlhšie obdobie ako bežný úver, ďalej i kvôli tomu, že je poskytovaná v istých prípadoch až do 100% ceny nehnuteľnosti, no čo je najpodstatnejšie – na rozdiel od bežného hypotekárneho úveru k jej získaniu nie je potrebné dokladovať účel využitia finančných prostriedkov. Banke je tak v podstate úplne jedno, či si peniaze požičiate na rekonštrukciu bytu/domu, dovolenku alebo čokoľvek iné. Je to úplne na Vás ako financie z tohto špecifického bezúčelové úveru využijete.

Práve vyššie spomenuté výhody robia z americkej hypotéky jeden z najväčších fenoménov posledných rokov na našom trhu.Kto poskytuje americkú hypotéku?

Americkú hypotéku poskytuje prakticky každá banka a taktiež väčšina väčších nebankových spoločností. V prípade bánk je americká hypotéka prezentovaná aj pod inými názvami ako napríklad “bezúčelová hypotéka“, “spotrebný úver so zabezpečením nehnuteľnosti“ a podobne. Podmienky poskytnutia sú však u všetkých týchto bezúčelových hypoték úplne rovnaké.

V minulosti a dnes už skôr len sporadicky poskytovali niektoré banky americké hypotéky dokonca aj bez dokladovania príjmu, čo sa však po vypuknutí krízy v roku 2008 zmenilo nie len u nás, ale i v USA, teda z krajiny kde vznikol tento bezúčelový úver. Americká hypotéka bez dokladovania príjmu je však v istých prípadoch poskytovaná niektorými vybranými nebankovými subjektmi, ktoré ju však poskytujú za podstatne nevýhodnejších podmienok ako bežnú bezúčelovú hypotéku. Ak teda relatívne jednoducho nechcete prísť o svoju nehnuteľnosť, voľte skôr bankové americké hypotéky, prípadne tie zo solídnejších nebankových subjektov.

 

Výhody Americkej hypotéky

  • poskytovaná bez zdĺhavých a hlavne nepríjemných byrokratických postupov
  • až do 100% výšky ceny nehnuteľnosti
  • môžete ju využiť prakticky na čokoľvek
  • vhodná aj pre podnikateľov, či živnostníkov
  • porovnateľné úroky s klasickou hypotékou

Nevýhody Americkej hypotéky

  • k jej získaniu je nutné ručiť nehnuteľnosťou
  • v prípade nesplácania môžete relatívne rýchlo prísť o svoju nehnuteľnosť
  • žiaden štátny príspevok
  • vo väčšine bánk je poskytovaná za pomerne vysoký poplatok – až niekoľko stoviek eur